تبتی(هیمالیایی) ویژه

تبتی(هیمالیایی)  ویژه

سام سرابی

مدت کلاس 45 دقیقه - 36 جلسه

مصر باستان هیروگلیف ویژه

مصر باستان هیروگلیف ویژه

سام سرابی

مدت کلاس 45 دقیقه - 36 جلسه

سانسکریت ویژه

سانسکریت  ویژه

سام سرابی

مدت کلاس 45 دقیقه - 36 جلسه

زبان‌های باستانی 

 

پیدایش زبان در میان انسان‌ها قدمتی دور و دراز و به اندازه ی تاریخ بشر دارد. زبان‌ها در طول زمان دستخوش تحولات بسیاری شدند، به طوری که دیگر شباهتی به شکل اولیه شان ندارند. تکامل زبان‌ها اما به مانند تکامل بیولوژیک است که نسل به نسل اتفاق افتاده، و یک زبان ممکن است برآمده از دل زبانی دیگر و یا نسخه‌‌ای تکامل یافته‌ آن باشند. 

 

 

زبان سانسکریت

 

سانسکریت زبانی هندواروپایی ‌بوده که به عنوان هم ریشه ی زبان پارسی باستان نیز شناخته می‌شود. این زبان، زبان مذهبی ادیان هندوئیسم و بودائیسم می‌باشد. همچنین در ایالت اوتاراکند هند، زبانی رسمی است. خواستگاه این زبان را بسیاری، حوزه ی فلات ایران و تمدن جیرفت می‌دانند. این زبان همچنین ارتباط نزدیکی با زبان اوستایی دارد. 

در حال حاضر 14 هزار نفر به زبان سانسکریت سخن می‌گویند. دانش این زبان همچنین در خوانش نوشته های باستانی بسیار کمک کننده بوده است. 

 

 

زبان پهلوی ساسانی 

 

پارسیک، که آن را با نام پهلوی در ادبیات فارسی نو، و در نوشته های دانشگاهی با نام پارسی میانه می‌شناسیم، از زبان‌های ایرانی میانه در دوران ساسانی است که نخستین بار در جنوب غربی فلات ایران شکل گرفت. این زبان ریشه در زبان‌های ایرانی جنوب غرب و پارسی باستان دارد. زبان پهلوی بعد ها دچار دگرگونی هایی طبیعی گشته و تبدیل به زبان پارسی، فارسی و یا پارسی دری شد. 

 

 

زبان تبتی (هیمالیایی)

 

زبان های چینی- تبتی یا ترا-هیمالیا، خانواده ای زبانی، متشکل از 400 زبان هستند که بعد از زبانهای هندواروپایی، رایج ترین نوع زبان در دنیا می‌باشند. 

از پرگویش ترین زبان های این خانواده میتوان به زبان های چینی، برمه ای و تبتی اشاره کرد. سایر گویش‌های این خانواده، در مناطق دور افتاده ی کوهستانی و کم جمعیت رواج دارند. 

 

 

هیروگلیف مصری

 

خط هیروگلیف را نخستین بار مصریان برای نوشتن مطالب خود ابداع کردند. این خط یکی از قدیمی ترین شیوه های نوشتار است که برخی از آثار به جا مانده از آن به 3 هزار سال پیش از میلاد بازمیگردد. در دیوار آرامگاه‌ها، ستون‌ها، تندیس‌ها، مهرها و… این زبان به کار برده شده است. نگارش آن نیز به صورت عمودی و افقی می‌باشد. 

 

 

 

 

 

       ancient