نستعلیق مقدماتی

نستعلیق مقدماتی

اکبر فتحی

مدت کلاس 60 دقیقه - 30 جلسه

نسخ متوسطه

نسخ متوسطه

اکبر فتحی

مدت کلاس 60 دقیقه - 10 جلسه

نسخ پیشرفته

نسخ پیشرفته

اکبر فتحی

مدت کلاس 60 دقیقه - 10 جلسه

نستعلیق مقدماتی

نستعلیق مقدماتی

نیما اطیابی

مدت کلاس 40 دقیقه - 6 جلسه

نستعلیق پیشرفته

نستعلیق پیشرفته

نیما اطیابی

مدت کلاس 40 دقیقه - 6 جلسه

برای مشخص کردن آغاز تاریخ بشریت، پیدایش خط را ملاک قرار داده اند. پیدایش خط در ایران و در جهان با خط پارسی باستان به حدود سال 525 پیش از میلاد بر می گردد.

جالب است بدانید که از حدود سال 300 پیش از میلاد، پارسی میانه در بین ایرانیان رواج داشته و عمر آن تا 800 سال پس از آن نیز به درازا کشیده است. پس از به تخت نشستن خلفای عباسی و دیگر دولتهایی که به هر طریق دست نشانده و وابسته به اعراب بودند، به تدریج بساط نابودی پارسی میانه فراهم شد.

پس از آن و در دوره های بعدی بود که پارسی نو به عنوان خط رایج و رسمی کشور ایران تعیین و ثبت شد. خط زیبای فارسی ما زاییده این تحولات می باشد.پیش از ورود اسلام به ایران، خط های مختلفی در ایران رواج داشته که از آنها می توان به میخی، پهلوی و اوستائی اشاره کرد.

سرگذشت الفبای ایرانی جالب توجه است. این خط از خط‌های کهن ایرانی برگرفته شده که از دگرگشت خط «ایرانی کهن» به ایرانیِ هخامنشی‌ (پارسی)، اشکانی (پهلوی اشکانی) و ساسانی (پهلوی ساسانی) پدیدار شده، و در پایان خط دبیرۀ فارسی امروزی از آن بوجود آمده است. پس چطور است که عده ای سعی دارند امروز آن را الفبای «عربی!» بنامند؟!

در راستای رشد و گسترش خط پارسی، ابن مقله شیرازی در قرن 4 هـ. ق این خطوط را ابداع کرد: محقق، ریحان، ثلث، نسخ، رقاع و توقیع که به "خطوط اصول" معروف شدند. آنچه بین این خط ها متفاوت است، شکل حروف و  نسبت سطح و دور در هریک می باشد. وی همچنین قاعده و اصول این خط ها را ایجاد نمود. با تکامل این خط ها، از خطوط توقیع و رقاع، خط تعلیق به وجود آمد.

خط نستعلیق از ترکیب و ادغام دو خط نسخ و تعلیق بوجود آمد (قرن 8 هـ. ق). این اتفاق بسیار مورد توجه قرار گرفته و تغییر بزرگی در خوشنویسی ایجاد کرد. بزرگان خوشنویسی برآنند که این خط یکی از زیباترین و دشوارترین خطوط فارسی و در عین حال از ظریف‌ترین آنهاست. این خط زیبا را عروس خطوط فارسی هم به شمار می آورند.

اساتید و بزرگان بسیاری در تکامل این خط بی نظیر تلاش کردند و زحمات زیادی کشیدند ولی این میرعماد حسنی بود که پس از حدود 1 قرن و هم زمان با شاه عباس صفوی با نبوغ خود تغییرات و سبکی در خط نستعلیق ایجاد کرد که این سبک همچنان مورد استفاده خوشنویسان می باشد، حتی پس از گذشت 400 سال.

پس از آن در قرن 11 هـ. ق شکسته نستعلیق از خط نستعلیق بوجود آمد و  شاید بتوان خط نستعلیق را مادر خط شکسته نستعلیق نامید. از دلایل بوجود آمدن شکسته نستعلیق مواردی گفته شده از جمله  تند نویسی، راحت نویسی و ذوق و خلاقیت ایرانی. این خط از خط تعلیق هم بهره هایی دارد که در تند نویسی به کمک کاتبان می آمده است.

 

 خط تعلیق

 

خط تعلیق را به عنوان نخستین خط ایرانی می‌توان دانست که ترسل نیز نامیده می‌شد. از خواجه تاج سلمانی به عنوان مبدع این خط نام برده می‌شود. 

از تعلیق بیشتر برای نوشتن نامه ها و فرمان های حکومتی استفاده می‌شده و در بین کسانی که از نظر سواد در سطح بالایی قرار داشتند، رواج داشته.

 

 

خط نستعلیق 

 

پس از خط تعلیق، نستعلیق شکل گرفت. در میان خطوط ایرانی و عربی، نستعلیق، زیباترین خط می باشد. از ترکیب دو خط نسخ و تعلیق به تدریج خط جدیدی پدید آمد که ابتدا نسختعلیق و بعد ها نستعلیق نام گرفت.

خط نستعلیق علاوه بر ایران و خراسان بزرگ و کشورهای آسیای میانه به ویژه افغانستان رشد قابل توجهی کرد. به طور کلی سده‌های نهم تا یازدهم را میتوان سده های درخشان هنر خوشنویسی دانست.

 

 

 

خوشنویسی با خودکار

          یکی از جدید ترین و رایج ترین هنر ها ، خوشنویسی با خودکار است، شاید در حدود سی سال است که ابداع گردیده. اولین بار این هنر توسط استاد حسن غلامرضاپور ابداع گردید. در دهه ی 70 برای اولین بار انجمن          خوشنویسان ایران توسط ایشان تاسیس گردید.

 

 

چرا باید زیبا نوشت؟

 

نوشتن جزء جدا نشدنی از زندگی روزانه ماست. دست خط زیبا می تواند در جنبه های مختلفی از زندگی به خصوص در محیط های حرفه ای و کاری تاثیری مثبت از شما بر جای گذارد.

نوشتن مداوم و تمرین مناسب با رعایت اصول درست نویسی باعث بهبود خط شما خواهد شد.

ماژورین برای رسیدن به این مهم، آموزش های متفاوت و مناسب برای تمام سنین را در پلتفرمی جامع ارائه داده است.