عکاسی با موبایل ویژه

عکاسی با موبایل ویژه

امیر اصغرزاده

مدت کلاس 45 دقیقه - 12 جلسه

عکاسی با موبایل​​​​​

این روزها از هر ده نفر، 8 نفر حداقل یک گوشی‌ هوشمند دارند. قابلیت اتصال به اینترنت، امکان نصب اپلیکیشن‌هایی که انجام کارها را برای همه آسان‌تر کرده است و از همه مهم‌تر داشتن دوربین از دلایل محبوبیت گوشی‌های هوشمند می‌باشند. این دوربین‌ها ثبت لحظات را در هر زمان و هر جا میسر ساخته اند. بنابراین برای عکس‌برداری خوب و پیشرفته، دیگر نیازی به داشتن دوربین‌های گران قیمت وحرفه‌ای نیست.

 

 

عکاسی با گوشی موبایل در کجا کاربرد دارد؟​​​​​​

 

عکس گرفتن با گوشی‌‌های تلفن همراه به این معنا نیست که می‌توان به جای دوربین‌ها برای انداختن عکس‌های عروسی، فوتوشوتینگ، کنسرت‌ها و دیگر رویدادهایی که در آن جزئیات صحنه اهمیت دارد، از موبایل استفاده کرد. عکاسی باگوشی‌های هوشمند همزمان با روی کار آمدن اپلیکیشن اینستاگرام، در سراسر جهان رواج یافت. روزانه عکس‌های متفاوتی توسط افراد با گوشی‌های مختلف گرفته می‌شوند و در فضای مجازی پست می‌شوند. شبکه‌های اجتماعی بستری بسیار مناسب را  برای انتشار تصاویر گرفته شده با موبایل فراهم آوردند . پس از این زمان بود که مفهومی به نام اینفلوئنسر شبکه‌های اجتماعی روی کار آمد، کسی که با دوربین گوشی خود تصاویر ناب خلق کرده و منتشر می‌کند. حتی آن‌ دسته از کسانی هم که اطلاعات تخصصی در مورد هنر عکاسی ندارند، می‌توانند با دوربین موبایل تصاویر خاص و زیبایی بگیرند.

 

 

مزایا و معایب عکاسی با موبایل چیست؟

 

 

در کنار مزایای بسیار، گوشی‌های موبایل معایبی هم دارند.

موارد زیر را می‌توان از مزیت‌های عکاسی با موبایل شمرد:

●   دوربین‌های موبایل کوچک و سبک هستند، بنابراین به آسانی می‌توان آن‌ها را حمل کرد و از لحظات مختلف عکس گرفت.

 

●   استفاده از آن‌ها راحت است، به طوری که در صورت مشاهده صحنه‌ای که دوست دارید ثبتش کنید، به سادگی موبایلتان را از جیب درآورده و عکس می‌اندازید.

 

●   به راحتی و در همان لحظه می‌توانید لحظه‌ای را که ثبتش کردید با دوستان خود در فضای مجازی به اشتراک بگذارید.

 

●   می‌توانید از عکس‌هایتان بک آپ گرفته و دیگر نگران از دست دادنشان نباشید. این قابلیتی است که در دوربین‌های عکاسی وجود ندارد.

 

از جمله معایب عکاسی با گوشی موبایل می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 

● با دوربین‌های گوشی نمی‌توان عکس‌های حرفه‌ای گرفت. تنظیم نور یکی از مهم‌ترین فاکتورها در عکاسی حرفه‌ای محسوب می‌شود. سه قابلیت ایزو، دریچه دیافراگم و سرعت شاتر در تنظیم نور نقش مهمی را دارند که دوربین‌های موبایل از این قابلیت‌ها بی بهره‌اند.

 

 

چگونه می‌توانیم با گوشی موبایل عکس‌های خوب بگیریم؟

 

 

● از آن جایی که همواره با دست‌هایمان موبایل را می‌گیریم و هنگام صحبت آن را بر روی پوستمان می‌گذاریم، معمولا لنز دوربین اصلی و دوربین جلوی موبایل‌ها تمیز نیست و تصاویر کدر و تار انداخته می‌شوند. به همین خاطر بهتر است قبل از گرفتن عکس، ابتدا لنز دوربین را تمیز کنید.

 

●  فوکوس آن را بر روی شی و یا شخصی که سوژه عکستان است تنظیم کنید تا تصویر واضح‌تری خلق شود.

 

●  بیش از حد دوربین موبایل را به سوژه نزدیک نکنید.

 

● از نور طبیعی استفاده کنید. فلاش دوربین موبایل معمولا تصاویر را بی‌کیفیت می‌‌کند·   

 

● از انداختن عکس در زمینه شلوغ پرهیز کنید. انداختن عکس در زمینه خلوت و خالی، سوژه تصویر شما را زیباتر و واضح‌تر جلوه می‌دهد.

 

 

منبع: سایت آموزش انلاین ماژورین 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

         عکاسی-با-موبایل