گیتار مقدماتی

گیتار مقدماتی

سام سرابی

مدت کلاس 30 دقیقه - 12 جلسه

گیتار متوسطه

گیتار متوسطه

سام سرابی

مدت کلاس 30 دقیقه - 12 جلسه

گیتار پیشرفته

گیتار پیشرفته

سام سرابی

مدت کلاس 30 دقیقه - 12 جلسه

گیتار مقدماتی

گیتار مقدماتی

ساره رنجبر

مدت کلاس 30 دقیقه - 14 جلسه

 گیتار چه نوع سازی است ؟

 گیتار از خانواده سازهای زهی است که به طور معمول دارای شش سیم میباشد و با دو دست به صورت فینگر استایل (با انگشت) و یا پیک استایل    (با پیک) نواخته میشود.

صدای سیم ها در هنگام مرتعش شدن ُ یا به صورت آکوستیک و یا تقویت شده با امپلی فایر و به صورت الکتریکی شنیده میشود. قسمت های مختلف گیتار شامل :

  • سردسته

  •  خرک

  •  هد

  •  فرت

  •  پیچ                             گیتار

  •  دسته

  •  پاشنه                      

  •  بدنه

  •  پیکاپ

 

       قسمت های مربوط به مدار الکتریکی و تنظیمات حجم صدا:

     خرک پایینی

     صفحه پیک گارد

     صفحه پشتی

     صفحه جلویی

    قسمت های جانبی

    دریچه خروج صدا

     سیم ها

     تنظیم کننده ارتفاع سیم ها

      فرت بورد

 

تاریخچه گیتار

گیتار سازی ارزشمند و کهن است که قدمت آن به بیش از ۴۰۰۰ سال پیش باز میگردد. برخی ادعاها گویای آن است که گیتار پیشرفته شده ی ساز عود و یا سازی از یونان باستان به نام کیتارا ( kithara) میباشد. برخی دیگر معتقدند که گیتار برخاسته از اسپانیا در قرن ۱۶ میلادی و از خانواده ی سازی لاتین به نام guitarra است ، سازی است با بدنه ی چوبی و چهار سیم .

در آن زمان در اسپانیا ، نوعی دیگر از گیتار به نام morisca وجود داشت که بدنه اش دارای پشتی گرد و محدب  و چندین حفره صدا بود.

از آن زمان تا به امروز ، گیتار تحولات بسیاری یافت تا به گیتار کلاسیک که آشنای ماست تبدیل شود.

 

انواع گیتار آکوستیک

 

گیتار آکوستیک آشنا ترین نوع گیتار در بین مردم است . این گیتار بدنه ای توخالی دارد که صدای سیم ها را تقویت میکند. بدنه ی گیتار آکوستیک معمولا از چوب ساخته شده و شش سیم دارد.

زیر شاخه های گیتار آکوستیک شامل گیتار کلاسیک ، فلامنکو و گیتار های سیم فلزی میباشد.

به صورت کلی ،گیتار های آکوستیک شامل :

گیتار ۱۲ سیم

فلت تاپ

فلامنکو

کلاسیک

بیس آکوستیک

جیپسی جز

آرچد تاپ

و رزنیتور میباشد، که به معرفی برخی از آنها میپردازیم.

 

گیتار کلاسیک

 

گیتار های کلاسیک که با نام اسپنیش نیز شناخته میشوند معمولا سیم هایی نایلونی دارند . با این نوع گیتار ، انواع موسیقی را میتوان نواخت ولی معمولا سبک کلاسیک با این گیتار نواخته میشود. این نوع گیتار دسته ی پهنی دارد که فاصله ی بین سیم هارا بیشتر میکند ، در نتیجه آکورد و ملودی در قطعاتی که به صورت همزمان اجرا میشوند راحت تر است .

ساختار گیتار فلامنکو بی شباهت به کلاسیک نیست ، اما صدایی ریتمیک تر دارد. در پرتغال گیتار های مشابه به گیتار کلاسیک برای اجرای موسیقی Fado استفاده میشود که به آنها viola می گویند . در برزیل هم مشابه این ساز توسط نوازندگان شورو (choro) نواخته میشود .

 

فلت -تاپ (flat-top)

 

گیتار های فلت - تاپ یا سیم فلزی ، شباهت هایی با کلاسیک دارند . اندازه ی آنها از گیتار کلاسیک بزرگتر است و ساختار قوی تری از کلاسیک دارند . سیم های این گیتار فلزی بوده و بنابراین صداهایی تیز تر و روشن تر تولید میکند . در سبک های مختلفی از گیتار فلت-تاپ بهره برده میشود مانند : فولک کانتری ، جز و ….

 

آرچ - تاپ (Arch-top)

 

گیتار های آرچ - تاپ ، بدنه ای توخالی ، عمیق و بزرگ ، شبیه به ساز ماندولین دارند. این نوع از گیتار دارای پیک آپ های مغناطیسی اند که به همین علت هم جز ساز های آکوستیک و هم الکتریک محسوب میشوند .